Canada Election 2019

Canada’s federal election is expected to be held on October 21, 2019. Below is a list of candidates who are running in Alberta’s thirty-four ridings. Italicized names indicate candidates running for party nominations.

Please contact me at david.cournoyer@gmail.com for additions or updates related to candidate nominations in Alberta. Italicized names are candidates who are planning to seek the nomination but are not yet nominated.

(List updated on July 18, 2019)

Total nominated candidates in Alberta:
Conservative: 34/34
Liberal: 6/34
Libertarian 1/34
Green: 13/34
New Democratic Party: 2/34
People’s Party: 34/34

Banff—Airdrie
Con: Blake Richards
Green: Austin Mullins
Lib: Jaro Giesbrecht [nomination meeting TBA]
Ind: Nicholas Flaumitsch
PPC: Nadine Wellwood

Battle River—Crowfoot
Con: Damien C. Kurek
PPC: David Michaud

Bow River
Con: Martin Shields
PPC: Thomas Ikert

Calgary Centre
Con: Greg McLean
Green: Thana Boonlert
Lib: Kent Hehr
PPC: Chevy Johnston

Calgary Confederation
Con: Len Webber
Green: Natalie Odd
Lib:  Jordan Stein
PPC: Colin Korol

Calgary Forest Lawn
Con: Deepak Oberhai
Lib: Al Kukhun [nomination meeting TBA]
Green: William Carnegie
PPC: Dave Levesque

Calgary Heritage
Con: Bob Benzen
PPC: Stephanie Hoeppner

Calgary Midnapore
Con: Stephanie Kusie
PPC: Edward Gao

Calgary Nose Hill
Con: Michelle Rempel
PPC: Kelly Lorencz

Calgary Rocky Ridge
Con: Patt Kelly
Green: Catriona Wright
PPC: Tyler Poulin

Calgary Shepard
Con: Tom Kmiec
Green: Evelyn Yee-Ling Tanaka
PPC: Kyle Scott

Calgary Signal Hill
Con: Ron Liepert
PPC: Gordon Squire

Calgary Skyview
Con: Jagdeep Sahota
PPC: Harinder Dhillon

Edmonton Centre
Con: James Cumming
Green: Grad Murray
Lib: Randy Boissonnault
NDP: Katherine Swampy [nomination meeting on July 22, 2019]
PPC: Paul Hookham

Edmonton Griesbach
Con: Kerry Diotte
Lib: Brian Gold [Nomination meeting TBA]
NDP: Mark Cherrington, Victoria Stevens [Nomination meeting TBA]
PPC: Barbara Nichols

Edmonton Manning
Con: Zaid Aboultaif
PPC: Daniel Summers

Edmonton Mill Woods
Con: Tim Uppal
Lib: Amarjeet Sohi
Green: Tanya Herbert
NDP: Nigel Logan [Nomination meeting on July 22, 2019]
PPC: Annie Young

Edmonton Riverbend
Con: Matt Jeneroux
Green: Valerie Kennedy
PPC: Kevin Morris

Edmonton Strathcona
Con: Sam Lily
Green: Michael Kalmanovitch
Lib: Eleanor Olszewski
NDP: Heather McPherson
PPC: Ian Cameron

Edmonton West
Con: Kelly McCauley
Lib: Kerrie Johnston
PPC: Matthew Armstrong

Edmonton—Wetaskiwin
Con: Mike Lake
PPC: Neil Doell

Foothills
Con: John Barlow
PPC: Ron Vaillant

Fort McMurray—Cold Lake
Con: David Yurdiga
PPC: Matthew Barrett

Grande Prairie—Mackenzie
Con: Chris Warkentin
PPC: Doug Burchill

Lakeland
Con: Shannon Stubbs
Libert: Robert McFadzean
PPC: Alain Houle

Lethbridge
Con: Rachael Harder
Lib: Amy Bronson
NDP: Shandi Bleiken
PPC: Grant Hepworth

Medicine Hat—Cardston—Warner
Con: Glen Motz
PPC: Andrew Nelson

Peace River—Westlock
Con: Arnold Viersen
Green: July Asterisk, Peter Nygaard [nomination meeting on August 3, 2019]

Red Deer—Lacombe
Con: Blaine Calkins
Green: Desmond Bull
PPC: Laura-Lynn Thompson

Red Deer—Mountain View
Con: Earl Dreeshen
Green: Connor Borle
PPC: Paul Mitchell

Sherwood Park—Fort Saskatchewan
Con: Garnett Genuis
PPC: Darren Villitard

St. Albert—Edmonton
Con: Michael Cooper
PPC: Cecelia Brigitte

Sturgeon River—Parkland
CHP: Ernest Chauvet
Con: Dane Lloyd
Green: Cass Romyn
PPC: Tyler Beauchamp

Yellowhead
Con: Gerald Soroka
Libert: Cory Lystang
PPC: Douglas Galavan