Canada Election 2019

Canada’s federal election is expected to be held on October 21, 2019. Below is a list of candidates who are running in Alberta’s thirty-four ridings. Italicized names indicate candidates running for party nominations.

Please contact me at david.cournoyer@gmail.com for additions or updates related to candidate nominations in Alberta.

(List updated on June 18, 2019)

Banff—Airdrie
Con: Blake Richards
Green: Austin Mullins
Ind: Nicholas Flaumitsch
PPC: Nadine Wellwood

Battle River—Crowfoot
Con: Damien C. Kurek, Jefferson McClung, Jeff Watson

Bow River
Con: Martin Shields

Calgary Centre
Con: Greg McLean
Green: Thana Boonlert
Lib: Kent Hehr

Calgary Confederation
Con: Len Webber
Green: Natalie Odd
Lib: Todd Kathol, Larry Ottewell, Jordan Stein.
PPC: Colin Korol 

Calgary Forest Lawn
Con: Deepak Oberhai
Lib: Al Kukhun

Calgary Heritage
Con: Bob Benzen

Calgary Midnapore
Con: Stephanie Kusie

Calgary Nose Hill
Con: Michelle Rempel
PPC: Kelly Lorencz

Calgary Rocky Ridge
Con: Patt Kelly
Green: Catriona Wright

Calgary Shepard
Con: Tom Kmiec

Calgary Signal Hill
Con: Ron Liepert

Calgary Skyview
Con: Jagdeep Sahota

Edmonton Centre
Con: James Cumming
Green: Grad Murray
Lib: Randy Boissonnault
NDP: Katherine Swampy [nomination meeting on July 22, 2019]

Edmonton Griesbach
Con: Kerry Diotte
Lib: Brian Gold

Edmonton Manning
Con: Zaid Aboultaif
PPC: Dan Summers 

Edmonton Mill Woods
Con: Tim Uppal
Lib: Amarjeet Sohi

Edmonton Riverbend
Con: Matt Jeneroux
Green: Valerie Kennedy
PPC: Kevin Morris

Edmonton Strathcona
Con: Julia Bareman, Sam Lily
Green: Michael Kalmanovitch
Lib: Eleanor Olszewski
NDP: Heather McPherson

Edmonton West
Con: Kelly McCauley
Lib: Kerrie Johnston

Edmonton—Wetaskiwin
Con: Mike Lake
PPC: Tyler Beauchamp, Misty Totman

Foothills
Con: John Barlow
PPC: Ron Vaillant 

Fort McMurray—Cold Lake
Con: David Yurdiga

Grande Prairie—Mackenzie
Con: Chris Warkentin

Lakeland
Con: Shannon Stubbs
Libert: Robert McFadzean
PPC: Alain Houle

Lethbridge
Con: Rachael Harder
Lib: Amy Bronson
NDP: Shandi Bleiken 

Medicine Hat—Cardston—Warner
Con: Glen Motz
PPC: Andrew Nelson

Peace River—Westlock
Con: Arnold Viersen

Red Deer—Lacombe
Con: Blaine Calkins
PPC: Laura-Lynn Thompson

Red Deer—Mountain View
Con: Earl Dreeshen
PPC: Paul Mitchell

Sherwood Park—Fort Saskatchewan
Con: Garnett Genuis

St. Albert—Edmonton
Con: Michael Cooper

Sturgeon River—Parkland
CHP: Ernest Chauvet
Con: Dane Lloyd
Green: Cass Romyn

Yellowhead
Con: Gerald Soroka
Libert: Cory Lystang