Alberta Election 2019

Alberta’s next provincial general election is expected to be called between March 1, 2019 and May 31, 2019. If you know any candidates who have announced their intentions to stand for party nominations, please comment below or send me an email at david.cournoyer@gmail.com. I will add them and links to their social media sites to the list.

Here is a list of party candidates who are seeking nominations or have been nominated to run in the next provincial election (updated on April 19, 2018):

Airdrie-Cochrane
UCP nomination candidate: Peter Guthrie [Facebook, Instagram, Twitter], Morgan Nagel [Facebook], Mauri Stiff

Airdrie-East
UCP nomination candidate: Angela Pitt [Facebook, Twitter]

Athabasca-Barrhead-Westlock
UCP nomination candidate: Glenn van Dijken [Facebook, Twitter]

Banff-Kananaskis
NDP nomination candidate: Cameron Westhead
UCP nomination candidate: Miranda Rosin, Scott Winograd

Bonnyville-Cold Lake-St. Paul
UCP nomination candidate: Scott Cyr [WITHDRAWN], David Hanson, Glenn Spiess [Facebook]

Brooks-Medicine Hat
UCP nomination candidate: Michaela Glasgo

Calgary-Acadia
UCP nomination candidate: Amina Beecroft [Facebook, Twitter] David Guenter

Calgary-Beddington
UCP nomination candidate: Randy Kerr, Daniel Kostek [Facebook, Twitter], Josephine Pon [Facebook, Instagram, Twitter]

Calgary-Bow
NDP nomination candidate: Deborah Drever
UCP nomination candidate: Harry Fleming, Demetrios Nicolaides

Calgary-Buffalo
Alberta Party:  Omar Masood [FacebookTwitter]
NDP nomination candidate: Joe Ceci
UCP nomination candidate: Megan McCaffrey [Facebook,Twitter], Tom Olsen

Calgary-Currie
NDP nomination candidate [Nomination meeting on May 12, 2018]: Brian Malkinson [Facebook, Twitter]
UCP nomination candidate: Nicholas Milliken [Twitter]
Anthony Parker [Facebook]

Calgary-East
UCP nomination candidate: Matthew Dirk

Calgary-Edgemont
Alberta Party nomination candidate: Beth Barberree

Calgary-Elbow
Alberta Party nomination candidate: Greg Clark
UCP nomination candidates: Chris Davis [Facebook, Twitter] Doug Schweitzer

Calgary-Falconridge
UCP nomination candidate: Pete de Jong [FacebookTwitter]

Calgary-Fish Creek
UCP nomination candidate: Cindy Ross

Calgary-Foothills
UCP nomination candidate: Jason LuanConnor Staus

Calgary-Glenmore
UCP nomination candidate: Christopher Grail, Whitney Issik, Phillip Schumann [Twitter]

Calgary-Hays
UCP nomination candidate: Ric McIver

Calgary-Klein
NDP nomination candidate: Craig Coolahan [Facebook, Twitter]
UCP nomination candidate: Jeremy Nixon

Calgary-Mountain View
Green: Thana Boonlert [Facebook, Twitter]
NDP: Kathleen Ganley

Calgary-North
UCP nomination candidate: Paul Frank [Facebook]

Calgary-North East
Alberta Party nomination candidate: Nate Pike

Calgary-North West
UCP nomination candidate: Lesley Doell [Facebook], Jennele Giong

Calgary-Piegan
UCP nomination candidate: Tanya Fir [Facebook, Twitter], Andrew Griffin, Jeevan Mangat

Calgary-Shaw
UCP nomination candidate: Mark Mantei

Calgary-South East
UCP nomination candidate: Cameron Davies, Matt Jones [Facebook]

Calgary-Varsity
NDP nomination candidate: Stephanie McLean [Facebook, Twitter]
UCP nomination candidate: John Volponi

Calgary-West
UCP nomination candidate: Mike Ellis

Camrose
UCP nomination candidate: Robert Johnson

Cardston-Siksika
UCP nomination candidate: Dave Schneider, Joseph Schow, Marc Slingerland

Central Peace-Notley
UCP nomination candidate: Todd Loewen

Chestermere-Strathmore
UCP nomination candidate: Leela Aheer [Facebook, Twitter]

Cypress-Medicine Hat
UCP nomination candidate: Drew Barnes

Drayton Valley-Devon
UCP nomination candidate: Mark Smith

Drumheller-Stettler
UCP nomination candidate: Nathan Horner

Edmonton-Beverly-Clareview
NDP nomination candidate: Deron Bilous

Edmonton-City Centre
Alberta Party nomination candidate: Robert Philp
Liberal nomination candidate: Dylan Chevalier [Facebook, Twitter] [WITHDRAWN]

Edmonton-Decore
UCP nomination candidate: Janice Sarich

Edmonton-Glenora
NDP nomination candidate: Sarah Hoffman [Facebook, Twitter]

Edmonton-Gold Bar
NDP nomination candidate: Marlin Schmidt [Facebook]

Edmonton-Manning
NDP nomination candidate: Heather Sweet

Edmonton-McClung
Alberta Party nomination candidate: Stephen Mandel [Facebook, Twitter]

Edmonton-Mill Woods
NDP nomination candidate [Nomination Meeting on May 6, 2018]: Christina Gray [Facebook, Twitter]

Edmonton-Riverview
UCP nomination candidate: Shawn McLeod

Edmonton-South
NDP nomination candidate: Thomas Dang
UCP nomination candidate: Olatunde Obasan, Payman Parseyan

Edmonton-West Henday
NDP nomination candidate: Jon Carson [Facebook, Twitter]
UCP nomination candidate: Lance Coulter, Nicole Williams [Facebook, Instagram, Twitter]

Edmonton-Whitemud
Alberta Party nomination candidate: Jonathan Dai
UCP nomination candidate: Tunde Obasan (Facebook) [WITHDRAWN], Nawaz Panhwer [Facebook]

Fort McMurray-Conkin (2018 by-election)
NDP nomination candidate [nomination date May 10, 2018): 
UCP nomination candidate: Laila Goodridge [Facebook, Twitter], Willie Hoflin, Elizabeth Keating, Phil Meagher

Fort Saskatchewan-Vegreville
Alberta Party nomination candidate: Campbell Pomeroy

Innisfail-Sylvan Lake (2018 by-election)
Reform Party: Randy Thorsteinson
UCP nomination candidates: Joan Barnes, Devin Dreeshen [Facebook, Twitter], Gayle Langford, Joel Loh, Christine Moore, Victor Sloboda, Mike Walsh [Facebook, Twitter]

Lac Ste. Anne-Parkland
UCP nomination candidates: Jerry Molnar [Facebook, Twitter], Leah Wood [Facebook]

Lacombe-Ponoka
UCP nomination candidates: Ron Orr

Leduc-Beaumont
UCP nomination candidate: Brad Rutherford [Facebook, Twitter], Sharon Smith

Lethbridge-East
NDP nomination candidate [Nomination Meeting on May 6, 2018]: Maria Fitzpatrick

Lethbridge-West
UCP nomination candidate: Richard Dempsey, George Rigaux

Maskwacis-Wetaskiwin
UCP nomination candidate: Sandra Kim

Morinville-St. Albert
UCP nomination candidate: Amber Harris [Facebook], Don Rigney

Olds-Didsbury-Three Hills
UCP nomination candidate: Nathan Cooper

Peace River
UCP nomination candidate: Kelly Bunn, Donald Lee, Shelly Shannon, Lisa Wardley [Facebook], Dan Williams

Red Deer North
UCP nomination candidate: Cole Kander [Facebook]

Red Deer South
UCP nomination candidate: Matt Chapin, Adele Poratto, Norman Wiebe [Facebook]

Rimbey-Rocky Mountain House-Sundre
UCP nomination candidate: Jason Nixon

St. Albert
NDP nomination candidate: Marie Renaud [Twitter]
UCP nomination candidate: Jeff Wedman 

Sherwood Park
UCP nomination candidate: Maureen Gough, Len Thom

Spruce Grove-Stony Plain
UCP nomination candidates: Mathew Clarke [Facebook], Dan Corbett [Facebook] Brendon Greene [Twitter], Searle Turton [Facebook, Twitter]

Strathcona-Sherwood Park
UCP nomination candidate: Nate Glubish [Facebook, LinkedIn, Twitter]

Taber-Warner
UCP nomination candidate: Grant Hunter

Vermilion-Lloydminster-Wainwright
UCP nomination candidate: Garth Rowswell

West Yellowhead
UCP nomination candidate: Maryann Chichak [Facebook]

6 thoughts on “Alberta Election 2019

  1. Pingback: alberta politics notes 9/27/2010 | daveberta.ca

  2. Pingback: the wildrose’s new hired gun. | daveberta.ca

  3. Ken Chapman

    The next election could happen on, before or even AFTER May 31, 2019. Fixed election dates are not binding given the abuses of the past.

    Reply
  4. NewsHound

    Stephen Mandel has said he will seek the AB Party nomination in Edmonton-McClung, whether he wins the leadership or not.

    “Mandel says even if he loses the leadership race, he will run for the Alberta Party in the 2019 election in his home riding of Edmonton-McClung, which is currently held by NDP backbencher Lorne Dach.”

    http://www.metronews.ca/news/edmonton/2018/01/10/former-edmonton-mayor-and-pc-cabinet-minister-runs-for-alberta-party-leadership.html

    Reply
  5. Rick Smith

    Sharon Smith will be seeking the UCP nomination in Leduc/Beaumont. She ran in this riding as a Wildrose Candidate last provincial election, finishing second to the NDP candidate

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *